Artysta ceramik z Paczkowa rodem

Strona g³ówna Dla Mieszkañców Aktualno¶ci Artysta ceramik z Paczkowa rodem

Nie ka¿dy wie, ¿e w Paczkowie dzia³a od niedawna niezwyk³a pracownia artystyczna, w której powstaj± prawdziwe ceramiczne cuda. Prowadzi j± rodowity paczkowianin - Mateusz Grobelny.

Mateusz jest absolwentem Wydzia³u Ceramiki i Szk³a Akademii Sztuk Piêknych we Wroc³awiu. Przede wszystkim jest jednak prawdziwym ceramicznym pasjonatem, posiadaczem du¿ego talentu i znawc± swojego coraz rzadziej spotykanego "fachu". Dwa lata temu Grobelny obroni³ swoj± pracê magistersk±, a kilka miesiêcy pó¼niej, dziêki wsparciu Powiatowego Urzêdu Pracy w Nysie, uruchomi³ w Paczkowie swoj± w³asn± pracowniê ceramiczn±.

Za³o¿enie projektu jest do¶æ oryginalne - Mateusz prowadzi artystyczne studio otwarte dla wszystkich zainteresowanych ceramik±. Ka¿dy mo¿e odwiedziæ go w jego "królestwie" - podpatrzyæ jak pracuje, poznaæ "od kuchni" ceramiczne rzemios³o i stosowane technologie wypa³u jego dzie³, a nawet spróbowaæ swych si³ w tej pasjonuj±cej dziedzinie sztuki.
Na podwórku przed pracowni± Grobelnego go¶cie natkn± siê na bardzo nietypow± maszynê. Artysta zaprojektowa³ i skonstruowa³ prototyp Mobilnego Pieca Ceramicznego, który, po zakoñczeniu procedury patentowej, ma szansê oficjalnie staæ siê pierwszym w Polsce w pe³ni funkcjonalnym obwo¼nym piecem ceramicznym na drewno. Komora umieszczona jest na specjalnie dostosowanej przyczepce samochodowej. Sprzêt ³±czy w sobie unikatowe w³a¶ciwo¶ci wypa³owe pieca ceramicznego z pe³n± mobilno¶ci± lekkiej i praktycznej konstrukcji. Pozwala to na organizacjê niezwyk³ych plenerowych pokazów wytwarzania ceramiki na oczach widzów. Tego typu eventy nios± ze sob± tak¿e edukacyjne przes³anie - uczestnicy maj± szansê poznaæ "od podszewki" proces wypalania rêcznie wytwarzanych naczyñ, donic, rze¼b czy ozdób.

Projekt MPC zak³ada dotarcie do odbiorców w niekonwencjonalny sposób. Dziêki niemu Grobelny wychodzi ze sta³ej pracowni ceramicznej i z ca³ym garncarskim osprzêtem tworzy w ró¿nych miejscach Polski, a nawet Europy. W swoim prototypie Mateusz stosuje dawn± technikê utrwalania ceramiki - piec opalany jest drewnem i pozwala osi±gn±æ w jego wnêtrzu zawrotn± temperaturê... ponad 1300°C!
Stosowana przez Grobelnego technika wypa³u gwarantuje unikatowe wzornictwo jego prac. Ka¿de z jego dzie³ uzyskuje niepowtarzalne efekty kolorystyczne. Smagane ogniem gliniane naczynia czy rze¼by zachwycaj± ró¿norodno¶ci± barw i zdobieñ. Ich oryginalny wygl±d zaskakuje nieraz samego twórcê, który nigdy do koñca nie jest w stanie przewidzieæ, co wyjmie z pieca. Ka¿dy posiadacz kubka, misy czy figurki z rêki paczkowskiego ceramika ma gwarancjê, ¿e na ca³ym ¶wiecie nie znajdzie drugiego takiego samego przedmiotu.

Mateusz ma ju¿ na swoim koncie sporo cennych artystycznych do¶wiadczeñ. Bra³ udzia³ w wielu warsztatach ceramicznych, m.in. w Luboradowie, Wroc³awiu, Poznaniu, a tak¿e we W³oszech, w Danii i na wyspie Bornholm. Wystawy jego prac prezentowane by³y np. podczas Miêdzynarodowego Triennale Rze¼by w Poznaniu, a tak¿e na zamku w Szamotu³ach, w Boles³awcu i we Wroc³awiu (m.in. w kilku tamtejszych galeriach oraz w Muzeum Architektury). Ju¿ we wrze¶niu z jego twórczo¶ci± bêd± mieli okazjê zapoznaæ siê tak¿e paczkowianie - artysta i jego kolejny projekt - tajemnicze "Akwarium Ognia" - bêd± bohaterami tegorocznych obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa, o czym wkrótce szczegó³owo napiszemy na ³amach naszej strony internetowej.

Je¶li wszystko pójdzie zgodnie z planem, nied³ugo Gmina Paczków obejmie artystyczn± dzia³alno¶æ Mateusza Grobelnego swoistym patronatem. Przygotowywana umowa wspó³pracy z utalentowanym paczkowianinem przewiduje nie tylko wspólne dzia³ania promocyjne, ale równie¿ umo¿liwienie arty¶cie prezentacji jego prac w paczkowskim ratuszu. Jest tak¿e spora szansa na przygotowanie ciekawego lokalnego gad¿etu promocyjnego. Ta kooperacja mo¿e przynie¶æ wiele wymiernych efektów - herb Paczkowa bêdzie towarzyszy³ Mateuszowi i jego mobilnemu piecowi w artystycznych podró¿ach, a jego twórczo¶æ bêdzie mia³a okazjê zaistnieæ w ¶wiadomo¶ci licznie odwiedzaj±cych nasze miasto turystów i go¶ci.

Wiêcej o Mateuszu Grobelnym, jego twórczo¶ci, pracowni "Gar" oraz Mobilnym Piecu Ceramicznym poczytaæ mo¿na na jego oficjalnej stronie internetowej www.mg-gar.pl. Fotograficzna galeria prac znajduje siê tutaj.

fot. UM Paczków oraz www.mg-gar.pl

Otwórz