Średniowieczny "Festyn Pogranicza" trwa

Strona główna Dla Mieszkańców Aktualności Średniowieczny "Festyn Pogranicza" trwa

Przez ostatnie dwa dni Paczków wyglądał jakby był wyjęty żywcem ze średniowiecznego filmu. Inauguracyjny weekend debiutującego w tym roku "Festynu Pogranicza" - nowej formuły święta naszego miasta, która zastąpiła tradycyjne "Dni Paczkowa" - upłynął w naszym mieście pod znakiem średniowiecznych mieszczan, walczących rycerzy, historycznych rzemieślników, warsztatów ceramicznych i... miodu pitnego.

W sobotę i niedzielę w "Polskim Carcassonne" było kolorowo, hucznie i wesoło. Całe miasto, a szczególnie część miejskich plant, przeniosło się w czasy średniowiecza. Na ulicach miasta spotkać można było rycerzy, mieszczan, grajków i białogłowy w stylowych strojach z epoki. Nie brakowało też rozlicznych pokazów rycerskich walk, pojedynków na koniach, strzelania do tarczy z łuku. Historyczni goście rozłożyli swoje obozowisko na terenie miejskich plant, pośród potężnych drzew i w cieniu kamiennych murów obronnych. Ta lokalizacja rycerskich namiotów i stoisk stworzyła całej imprezie niesamowity klimat i zagwarantowała cenne wrażenie autentyczności. Uczestnicy "Jarmarku Średniowiecznego", przy odrobinie wyobraźni, mogli naprawdę poczuć się jak za czasów średniowiecza.

Na terenie obozowiska dzielni rycerze walczyli do ostatniego tchu, piękne dworskie damy urokliwie tańczyły, sokolnicy tresowali drapieżne ptactwo, łucznicy ćwiczyli strzelanie do tarczy, a karczmarki serwowały miód pitny. Nie brakowało też stoisk z rękodziełami czy stanowiskami rzemieślniczymi, na których wytrwale pracowali kowale, hafciarki, snycerze, tkaczki, drwale i rymarze. Każdy mógł podpatrzeć ich przy pracy, a później w ich towarzystwie smacznie się posilić.

W sobotę sporym zainteresowaniem widzów cieszyła się zorganizowana przy miejskich fortyfikacjach rekonstrukcja wydarzeń historycznych spod jednego z czeskich zamków. Paczkowianie licznie obserwowali też arcyciekawą konną bitwę na kopie oraz kaskaderskie wręcz pokazy umiejętności jeździeckich opolskich rycerzy. Sporo atrakcji czekało na wszystkich także na paczkowskim rynku, gdzie od rana urzędował Mateusz Grobelny. Ten utalentowany paczkowski artysta ceramik przez dwa dni prowadził cieszące się sporym zainteresowaniem warsztaty ceramiczne.

Nie zabrakło także akcentów muzycznych, Na ustawionej w centrum Paczkowa głównej scenie członkowie polskich i czeskich bractw rycerskich prezentowali swoje artystyczne talenty. Była średniowieczna muzyka i tańce, był także pokaz wschodnich tańców brzucha, a wieczorem bardzo udany koncert folkowego zespołu Stonehenge.
Po zmroku tłumy zebrały się w okolicach Bramy Nyskiej, gdzie członkowie bractw rycerskich stoczyli zażartą i niezwykle hałaśliwą bitwę o mury miasta. Wielu było śmiałków, którzy próbowali sforsować mury naszego miasta, jednak żadnemu z nich się to nie udało i Paczków pozostał niezdobyty. Na zakończenie pierwszego dnia święta naszego miasta w parku zaprezentowały się dwa zespoły z Polski i Czech, które pokazały publiczności niezwykłe spektakle tańca z ogniem.

W niedzielę od rana "Jarmark Średniowieczny" znów tętnił życiem, a na scenie prezentowali się kolejni artyści z epoki. W rynku rozbrzmiewała muzyka rodem ze średniowiecza, a po ulicach miasta spacerowali rycerze, mieszczanie, zakonnicy i wieśniacy, z którymi mieszkańcy chętnie się fotografowali. Swoje ceramiczne warsztaty kontynuował także Mateusz Grobelny - przy jego stanowisku nie brakowało chętnych do sprawdzenia swych sił na kole garncarskim. Jeszcze przed zmrokiem bractwa zwinęły swoje paczkowskie obozowisko i opuściły "Polskie Carcassonne", pozostawiając uczestnikom "Festynu Pogranicza" wiele niezapomnianych wrażeń i miłych wspomnień.

Bractwa rycerskie wyjechały, ale to nie koniec atrakcji paczkowskiego "Festynu Pogranicza 2010". Od poniedziałku 13 września w Ośrodku Kultury i Rekreacji dostępna jest Wystawa Kultury Technicznej. W najbliższy czwartek i piątek (16 i 17 września) w Domu Plastyka zorganizowana zostanie Pracownia Rzemiosł Dawnych, a już w weekend 18 i 19 września na paczkowskim rynku kolejne ciekawe wydarzenia, m.in. tajemnicze "Akwarium Ognia", czyli plenerowy pokaz autorskiego pieca ceramicznego Mateusza Grobelnego i wypał glinianych prac, a także Warsztaty Dmuchania Szkła oraz Warsztaty Teatralne. W niedzielę 19 września o godz. 17:00 warto też wybrać się do Kina Kopernik, gdzie odbędzie się projekcja znakomitego filmu Andrzeja Wajdy ?Ziemia obiecana? z 1974 roku. Na pewno każdy znajdzie coś dla siebie, dlatego zachęcamy do zapoznania się ze szczegółowym "rozkładem jazdy" tegorocznego "Festynu Pogranicza", którego organizacją zajął się Ośrodek Kultury i Rekreacji w Paczkowie oraz Urząd Miejski w Paczkowie.

Szczegółowy program FESTYNU POGRANICZA - PACZKÓW 2010

Projekt imprezy "Festyn Pogranicza - Paczków 2010" jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz ze środków budżetu państwa. Przekraczamy granice.


OtwĂłrz